نشاسته ذرت چیست و چگونه از آن استفاده می شود

نشاسته ذرت چیست و چگونه از آن استفاده می شود

نشاسته ذرت نوعی نشاسته است كه طی فرآيندی از دانه های ذرت گرفته می شود . و مثل نشاسته های ديگر معمولا عامل غلظت در غذاها و شيرينی ها است .

نشاسته ذرت :

نشاسته  طی فرآیندی از دانه ذرت استخراج می شود پس در واقع برای تهیه و تنظیم نشاسته ذرت نیاز به دستگاه های منحصر صنعتی و طی فرآیندهای متفاوت است پس نمی‌توان آن را در منزل تنظیم نمایید . نشاسته ذرت نظیر سایر نشاسته ها عامل غلظت است و می تواند بافت محصولات غذایی را غلیظتر کند

نشاسته بافت خاص و نرمی دارد , اگر کمی نشاسته ذرت را در میان دو انگشت جنبش دهید صدای خاصی مشابه به جیر جیر می شنوید ولی بافت آن در حالت معمول نرم و لطیف است سوای این‌که هیچ زبری احساس فرمایید . نشاسته ذرت آرد سپید رنگ است که می تواند در انواع سوپ , انواع دسر و انواع سس استفاده شود و به آنان غلظت و بافت خوبتر دهد

متداول ترین نشاسته ای که در ایران استفاده می شود نشاسته گندم میباشد که به نشاسته یا این که نشاسته گل نامیده می شود . نشاسته گندم با نشاسته ذرت تماما متفاوت است و اصلا نمیتوان در دستوری که نشاسته ذرت دارد از نشاسته گندم استفاده نمایید

نشاسته را میتوانید از فروشگاههای بزرگ یا مغازه های لوازم قنادی تهیه نمائید . نشاسته ذرت با نام corn starch . شناخته می شود

نشاسته بافت فوق العاده نرمی دارد . در حدی كه درصورتی که شما نشاسته را بين انگشتان لمس كنيد صدای جيغ جيغ ناخوشايندي را می شنويد و عملا هيچ زبری ای حس نخواهيد كرد .

 

کاربرد نشاسته ذرت برای پوست

• نشاسته ذرت غذای خوبی برای پیشگیری سرطان است .

سرشار از انرژی

هر یک از کالری جان دار در نشاسته از محتوای کربوهیدراتی آن سرچشمه می ‌گیرد . نشاسته ی به شما امداد می ‌کند تا کربوهیدرات بیشتری دریافت کنید که این کربوهیدرات ‌ها نیز به شما یاری نمایند تا انرژی اضطراری برای ظرفیت‌ های بدنی اصولی شما از جمله نبض , تنفس و حرکت را تامین نمایند .

ذرت دارای ارزش غذايی فراوانی است در آن به علت نداشتن گلوتن ( ماده چسب گندم ) قابليت تهيه نان را ندارد . بنابراين برای تهيه نان ذرت آن را با در ساير غلات ادغام می كنند .

• درد و ناراحتی های دستگاه ادراری را التیام میدهد .

التیام گزیدگی

درصورتی که محل گزیدگی را بخارانید یا این که در معرض رطوبت و باکتری ها قرار بدهید بدتر خواهد شد . محل گزیدگی را منزه و کم آب نگه دارید و برای کاهش خارش آن منطقه , لایه ای از نشاسته خمیر شده با آب سرد روی آن قرار بدهید .

کاهش التهاب آفتاب سوختگی و نیش حشرات

3 قاشق غذاخوری از نشاسته را با آب سرد ترکیب نمایید تا شرایط خمیری به خویش بگیرد . بعد این خمیر را بر روی منطقه مصدوم بمالید . نشاسته ذرت به کاهش التهاب ناشی از آفتاب سوختگی و همینطور گزش حشره ها یاری می نماید .

نشاسته ذرت

 

استفاده به عنوان پودر بچه خانگی

نشاسته , جایگزینی خوب برای پودر نوباوه است . پس از گرمابه , روی تمام نوزاد بمالید تا رطوبت مانده را جذب نماید . پیشین از استعمال محتاط باشید .

سوختگی پای نوزاد

با خلل سوختگی پا در نوزادان با یه خرده نشاسته ساده برخورد نمائید . ایمن خیس از پودر تالک و کرم پوشک است و می ‌تواند به طور مرتب بدون هیچ نگرانی مورد استعمال قرار گیرد . هر توشه که پوشک عوض می ‌کنید , یه خرده نشاسته  را روی پای نوپا بمالید .

از بین بردن بوی کفش

ریختن نشاسته در کفش با جذب عرق از ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری می نماید .

برطرف کردن بوی بد پا

بوی پا در واقع یک موقعیت بد است که از قارچی ساخت می ‌شود که در لایه بالایی پوست پا پرورش می نماید . قارچ ها در بخش ها گرم و مرطوب رشد می نمایند و به همین دلیل است که‌این وضعیت اغلب در ورزشکاران رخ می‌ دهد به دلیل آنکه پای آنها در کفش عرق می نماید . قابلیت جذب رطوبت نشاسته , آن را یک معالجه پیشگیرانه بزرگ تبدیل می‌ نماید . صرفا روی پاهای خویش را مقداری نشاسته  بپاشید تا کم آب بمانند و از رویش قارچ پرهیز نمایند .

 

پاک کردن لکه های چربی

برای پاک کردن لکه های چربی از روی جامه نشاسته ی ذرت را بر روی لکه بپاشید و اذن دهید تا 20 دقیقه باقی بماند . بعد مطابق معمول آن را بشویید .

پاک کردن لکه های گلیم

برای از در میان بردن لکه های چربی و کثیفی های گلیم بافت می توان بهره مند شد . برای اینکار نشاسته ذرت را بر روی لکه گلیم بپاشید و بعداز 20 دقیقه , جارو برقی بکشید . چنانچه که لکه از در میان نرفت این عمل را تکرار نمائید .
!

از میان بردن چربی مو

در مواردی که قابلیت یا این که مجال شستشوی موهای خویش را ندارید , کمی از نشاسته  را روی فرق رمز خویش بپاشید . پس از مدتی با برس موهای خویش را آراسته نمائید تماشا خواهید کرد که نشاسته چربی موهای شما‌را به خویش جذب نموده است .

 

    Not Tags

دیدگاهتان را بنویسید