آلوپسی

آلوپسی چیست؟ و چگونه درمان می شود؟

آلوپسی چیست؟ و چگونه درمان می شود؟

آلوپسی یک کلمه پزشکی است که به ریزش بخشی یا تمامی موهای در نقطه ای از بدن اطلاق می شود و شایعترین نوع آن ریزش موهای سر است .
عامل ها پیدایش بیماری آلوپسی

این بیماری در زن و مرد از شیوع یکسانی بهره مند است و امکان دارد از هر سنی آغاز شود .

یکی عواملی که سبب فعال شدن این بیماری می شود اضطراب است كه با مکانیسم های پیچیده سیستم عصبی مرتبط است و باعث می شود ریشه مو اسیب ببیند .

موهایی که در این بیماری ریخته میشوند , موهای مشکی هستند و معمولاً موهای سفید در این بیماری مبتلا نمی شوند .

شیوه های درمانی آلوپسی

مثلا هنگامی که می گویند فلانی یک شبه موهایش سفید شده‌است , آلوپسی آرا آتای توتالیس گرفته است و تمامی موهای سیاه اش ریخته و فقط موهای سفیدش ما‌نده است .

افرادی که از سنین پائین دچار بیماری میشوند , اغلب شدت بیماری شان بیش از سایرین است .

این بیماری در اشخاصی که دارای بعضی از اگزماهای سرشتی می‌باشند , میتواند شدت بیشتری داشته باشد .

بیماری آلوپسی چیست

بیماری آلوپسی بر حسب شدت به ۴ نوع تقسیم می شود .

در مدل اول آن موها به صورت تکه تکه ( منطقه ای ) و در ناحیه ها محدود می ریزد و در نوع دوم آن موهای حاشیه سر ( دور مو , پشت سر , پشت گوش ) ریخته می شود که پیش اگهی بدی دارد و در‌این نوع جواب به درمان , خوب نیست .

آلوپسی

ریزش سکه ای مو

نوع سوم از این بیماری« توتالیس» است كه احتمال دارد درین جور از بیماری , موهای ابرو , مژه و تن مراقبت شود ; البته در گونه چهارم بیماری ( یونیور سالیس ) کلیه موهای بدن ریخته می شود ; به طوریکه چه بسا یک مو نیز در تن باقی نمی ماند که در درمان این بیماری , مدل چهارم , مقاومت به درمان بالایی دارد .

گفته می شود , اگر آغاز بیماری از زمان کودکی باشد , پیش اگهی بیماری بد است .

کسانی که از سنین پائین دچار بیماری میشوند , معمولاً شدت بیماری شان بیش از سایرین است . همچنين به گفته پژوهشگران این بیماری در اشخاصی که دارنده بعضی از اگزماهای سرشتی ( درماتیت آتوپیک ) می باشند , میتواند شدت بیشتری داشته باشد .

 

شیوه های درمانی آلوپسی

این بیماری پيش‌گيري خاصی ندارد و زیرا به علل ناشناخته پیدایش می نماید . مهمترین معالجه سیستم ایمنی بدن است .

اساس معالجه داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی است که بیشتر برای منطقه های موضعی از تزریق واکسن استروئید در ناحیه استفاده می شود . محلول ماینوکسیدل نیز در بعضی موارد مورد استفاده قرار میگیرد .

در موردهای شدید این بیماری از داروهای سرکوبگر قدرتمند سیستم ایمنی استفاده می شود .

یکی‌از درمانهای جدید دارویی به نام دیفن سیپرون است که بیمار سیستم ایمنی خود را تحریک می نماید و با تحریک آن مکانیسم های ناشناخته سبب بهبود ضایعه می گردند .

دیدگاهتان را بنویسید