سفیدی زودرس مو ها قابل پیشگیری است؟

آیا می توان از سفیدی زودرس مو ها جلوگیری کرد؟

بدن شما دارای فولیکول های مو است , . این سلول ها به موهای شما رنگ می دهند .   و در غیر اینصورت سفیدی زودرس مو  البته با گذشت زمان  ایجاد می شود, فولیکول های موی می‌توانند رنگدانه های خود را از دست دهند و در نتیجه موهای سپید تولید می شود .

علت سفیدی زودرس مو :

موهای سفید در اشخاصی که رنگ موی تیره تری دارند , بیشتر مورد اعتنا قرار میگیرد . اگر چه موهای سپید مشخصه پیر شدن است , البته رشته موهای بی رنگ می‌توانند در هر سنی ظاهر شوند , حتی‌د‌ر حالی که هنوز در دبیرستان یا این که دانشگاه میباشید . در شرایطی که یک نوجوان می باشید یا این که در دهه 20 خود می‌باشید , ممکن است یک یا این که چندین رشته موی سپید پیدا نمایید .

راه هایی برای ترمیم رنگدانه موجود هست , البته این امر به علت آن بستگی دارد . در اینجا دلایل بیشتر سفیدی زودرس مو موجود است .

دلایل سفیدی مو

1 . ژنتیک

ژنتیک شما نقش مهمی ایفا می نماید . اگر در سنین پایین متوجه سفیدی زودرس مو شده اید , به احتمال بسیار والدین یا این که مادربزرگ و پدربزگتان در سنین پایین هم موهای خاکستری یا سپید داشته اند . شما نمی توانید ژنتیک را تغییر دهید . البته اگر موهای خاکستری خود را دوست ندارید , می توانید موهای خود را رنگ فرمائید .

2 . استرس

هر کسی هر از گاهی با استرس سروکار دارد . پیامدهای استرس مزمن می تواند شامل موردها زیر باشد :

– مشکلات خواب

– اضطراب

– تغییر تحول در اشتها

– فشار خون بالا

استرس همینطور قادر است روی موهای شما تأثیر بگذارد . بدین ترتیب در صورتی متوجه افزایش تعداد رشته موهای سپید خود شدید , فشار روانی تقصیرکار است .

سفیدی زودرس مو

3 . بیماری خود ایمنی

یک بیماری خود ایمنی همینطور می‌تواند منجر سفیدی زودرس مو  شود . این در شرایطی است که سیستم ایمنی بدن به سلولهای خویش هجوم می نماید . در زمینه ی آلوپسی و ویتیلیگو , سیستم ایمنی بدن میتواند به مو حمله نماید و باعث از بین رفتن رنگدانه شود .

 

4 . اختلال تیروئید

تغییرات هورمونی ناشی از مشکل تیروئید , مثل پرکاری تیروئید یا این که کم کاری تیروئید همچنین ممکن است باعث سفیدی زودرس مو ها شود . تیروئید غده پروانه ای است که در مبنا گردن شما جای‌دارد . به کنترل بسیاری از عملکردهای بدن نظیر متابولیسم کمک می نماید . سلامت تیروئید شما همچنین می تواند در رنگ موهای شما تأثیر بگذارد . تیروئید پرکار یا کم کار باعث می شود بدن شما ملانین کمتری ایجاد نماید .

5 . کمبود ویتامین B – 12

سفیدی زودرس مو در سنین پایین هم می توانند فقدان ویتامین B – 12 را نشان دهند . این ویتامین نقش مهمی در تن شما دارد . این ویتامین انرژی به شما می‌دهد , به علاوه به رشد سالم و رنگ مو یاری می نماید .

فقدان ویتامین B – 12 با بیماری به اسم کم خونی خطرناک همراه است , یعنی زمانی که بدن شما قادر به جذب کافی از این ویتامین نیست . تن شما به ویتامین B – 12 برای گلبولهای قرمز رنگ خون سلامت , که اکسیژن را به سلولهای بدن , از جمله سلولهای مو , منتقل می نماید , نیاز دارد . کمبود ویتامین B – 12 می تواند سلولهای مو را تضعیف کرده و بر تولید ملانین تأثیر بگذارد .

6 . سیگار کشیدن

میان سفیدی زودرس مو و سیگار کشیدن رابطه وجود دارد . یک مطالعه از 107 نفر ارتباطی بین ( شروع موهای خاکستری قبل از 30 سالگی و سیگار کشیدن ( یافت .

کاملاً مشهور است که سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان ریه و بیماری های قلبی را ارتقا می‌دهد . با این وجود اثرات طولانی دوران می‌تواند فراتر از قلب و ریه ها باشد و روی موی تأثیر بگذارد . سیگار کشیدن رگهای خونی را محدود می نماید , که می‌تواند باعث کاهش جریان خون به فولیکول های مو شود و سبب ریزش مو شود . علاوه بر این , سموم موجود در سیگار می توانند به قسمت هایی از بدن از جمله فولیکول های موی آسیب برساند و باعث سفید شدن زودرس موها می شود .

 

آیا می توان از سفیدی زودرس مو خودداری کرد؟

توانایی معکوس یا این که جلوگیری از موهای سفید به علت آن وابسته است . در حالتی که علت ژنتیک باشد , هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا از تغییر تحول رنگ یا این که جلوگیری همیشگی تغییر رنگ خودداری فرمایید .

در صورتیکه به نقص‌ سلامتی شک وتردید دارید , با پزشک مشاوره نمایید تا مشاهده کنید که آیا بیماری زمینه ای باعث سفیدی زودرس مو می شود یا این که خیر . در صورتی‌که اختلال اساسی را درمان فرمایید , ممکن است رنگدانه برگردد , اما هیچ تضمینی نیست .

در‌صورتی‌که مشکل تیروئید باعث تولید موهای سفید شود , ممکن است بعداز هورمون درمانی دوباره رنگدانه ها بازگردد . دریافت قرص ویتامین B – 12 برای رفع مشکل هم ممکن است سلامت فولیکول های مو را بهبود بخشد و رنگ طبیعی شمارا برگرداند . اگر موهای سفید در نتیجه استرس یا سیگار کشیدن صورت دهد , هیچ مدرکی برای پشتیبانی از برگشت رنگدانه بعداز ترک سیگار یا این که کاهش استرس نیست .

دیدگاهتان را بنویسید