جراحی فک و عوارض آن چیست؟

عوارض جراحی فک چیست؟

در صورتی که مشکلات فک با ارتودنسی قابل درمان نباشد , جراحی فک میتواند مورد مناسبی برای مریض باشد . در اکثر موارد , بیماران قبل و پس از جراحی و تا زمان بهبود و توازن بدون نقص فک ها , از بریس های فانکشنال استفاده می نمایند . متخصص ارتودنسی می‌تواند با جراح فک و صورت همکاري نموده و برنامه درمانی بیمار را معین نماید .

بعداز متوقف شدن پرورش فک ها ( در حدود ۱۴ تا ۱۶ سالگی در زنان و ۱۷ تا ۲۱ سالگی در آقایان ) بیمار برای انجام جراحی فک مهیا خواهد بود .

 

فک طبیعی چه فکی است؟

در حالتی که فک سلامت باشد , دندان آسیای فک بالا و فک پائین به گونه مناسب در هم فرو می‌روند .

دندان های جلویی بالا , روی دندان های جلویی فک پائین قرار می گیرند . به گونه ای که دندان فک بالا حدود یک تا دو میلی متر از دندان های فک پائین جلوتر است .

نتیجه جراحی فک

اصلاح بی‌نظمی های فکین و دندان ها در جراحی فک میتواند باعث به :

– تعادل و تقارن نیمه پایینی صورت

– درد مزمن فک و مفصل فک و سردرد

– فرسودگی شدید دندان ها

– اُوپن بایت ( فضای خالی بین دندان های بالا و پائین در وضعیت بسته بودن دهان ) .

– افزایش عملکرد دندان ها

– بهبود خواب , تنفس , جویدن و بلع

– بهبود اختلال های گفتاری

– اسیب صورت

– ناهنجاری تولد

– عقب رفتن فک و چانه

– فک جلو زده

– عدم توانایی در چسباندن لب ها بدون فشار

سبب بهبود ظاهری و افزایش اعتماد به نفس شود .

 

انواع جراحی

 فک بالا

بیمارانی که دارای فک بالای بیرون زده می باشند یا نمایش لثه های آن ها در شرایط لبخند بیش از مقدار عادی است .

در‌حالتی که به درمانهای ارتودنسی جواب ندهند کاندید جراحی فک میباشند . این جراحی منجر بهبود تعادل فک و دندان ها نسبت به لب بالا و بینی و چانه خواهد شد .

فک پائین

کسانی که دارای فک پائین بیش از حد بیرون زده یا این که بی اندازه عقب رفته هستتند میتوانند تا حد زيادي با انجام جراحی فک از ظاهر و عملکرد مناسب برخوردار شوند . بعلاوه در بیمارانی که دارنده فک پائین نامساوی هستند هم  تنها راه علاج این عدم تقارن و ایجاد تعادل در فرم صورت می باشد .

اصلاح طرح لبخند

 

جراحی چانه

جراحی چانه قادر است به صورت مجزا یا هم زمان با جراحی فک انجام شود و تقارن و تعادل صورت در نمای رو به رو و نیمرخ را بهبود بخشد علاوه‌براین جلو اوردن چانه معمولاً در کسانی که دارای مشکلات تنفسی من جمله خرخر و آپنه می‌باشند به بهبود عملکرد تنفسی منجر میشود .

درمان درد پس از جراحی فک

در صورت درد مسکن تجویز می شود که اغلب در حالت مایع است و شامل هر مورد از داروهای پایین هست . هر کدام از این داروها یک جز مخدر دارد ( اکسی کودون , هیدروکودون , کدئین ) . هر آرامبخش میتوان تجویز کرد .

– راکسی ست ( استامینوفن با اکسی کودون )

– الگزیر هایست ( استامینوفن با هیدروکورتیزون )

– تایلنول با الگزیر کدئین ( استامینوفن با کدئین )

عارضه های جراحی فک چه می‌باشد ؟

در حالت کلی ,  هنگامی که به وسیله یک جراح با تجربه و اموزش چشم در محلی مطمئن و با امکانات لازم انجام شود بی خطر و مطمئن خواهد بود . برخی از مشکلات و عارضه های جراحی فک با جزئیات در ادامه مطلب توضیح داده شده‌است .

خون ریزی

خون‌ریزی جزیی پس  طبیعی است , امکان دارد یک تا دو هفته پس از عمل ، فک بالا خون دماغ شوید . خونریزی داخل بافت نرم منجر به کبودی آن قسمت می شود و میتواند خيلي گسترده باشد . خونریزی غیر معمول هنگامی است که موقع جراحی احتیاج به انتقال خون باشد با این حال گاهی وقت ها امکان دارد بیمار به تزریق خون احتیاج داشته باشد .

جراحی چانه

عفونت

در تمامی ی جراحی ها احتمال عفونت وجود دارد به همین علت نیز در طول جراحی و هم پس از جراحی به شما آنتی بیوتیک داده می شود که درصورتی که قرار است عفونتی ساخت شود به راحتی معالجه شود .

بی حس شدن

بعداز جراحی در نواحی پیرامون فک دچار بی حسی خواهید شد . اگر فک بالا کار شده باشد , بالای دندان ها بی حس خواهد شد و چنانچه فک پائین کار شده باشد لب پائین و چانه بی احساس خواهد شد و زمانی که رشته های عصبی در حال بهبود می‌باشند با حس سوزن سوزن شدن روبرو خواهید شد . احساس عادی معمولاً بعد از ۶ ماه یا کم تر بر خواهد گشت . در موردهای نادر ممکن است بی حسی همیشگی شود .

دیدگاهتان را بنویسید