شوره سر و 5 دلیل تشکیل آن

5 دلیل شوره زدن موی سر را بشناسید

شوره سر علاوه بر این‌که موها را کثیف و بدظاهر نشان می دهند , تاثیر زیادی روی اعتماد به نفس اشخاص باقی می گذارند . در واقع پیدایش شوره سر امری استرس زا است و هر چه استرس بیشتر باشد نیز قابلیت و امکان بروز شوره بیشتر می شود .

برای برطرف کردن این دانه های سپید مزاحم در قدم اولیه باید ادله آن شناسایی شود , چون دلایل متعددی از شستشوی نادرست موها تا نوع تغذیه برای بروز آن ها موجود است .

قارچ ها

علت اساسی شوره سر قارچ هایی است که بر روی پوست وجود دارند و در نهایت سبب به شوره می‌شوند که البته این قارچ ها روی پوست سر اشخاص بسیاری وجود دارند که منجر شوره راز نخواهند شد .

قارچ هایی به اسم مالژیا ممکن است که دلیلی برای شوره باشند . این قارچ روی پوست سر زندگی می نماید و اکثر اوقات نوجوانان را بدون علت خاصی درگیر خواهد کرد .

تئوری های متمایز در این زمینه وجود دارد که بعضا از آن ها سیستم ایمنی را عامل شوره ها می دانند و عقیده دارند که در این شرایط , سیستم ایمنی واکنش متعددی در برابر قارچ ها از خویش نشان می‌دهد .

 

موها را به خوبی نمی شویید و آب نمی کشید

بعضا افراد بر این عقیده هستند که شستشوی مداوم موها می‌تواند باعث از بین رفتن چربی و روغن های طبیعی و مورد نیاز پوست سر شود . متخصصین بر این عقیده می‌باشند که‌این روغن ها شوره سر را تغذیه مینمایند . شوره سر هنگامی تولید می شود که روغن , سبوم یا این که تعریق پوست سر دوچندان می شود و تجمع پیدا می کند .

حاصل پژوهش‌ها نشان می دهد که شامپوهای دربردارنده روغن درخت چای برای تقابل با شوره سر زیاد اثرگذار است . یادتان باشد که در گام اول یک شامپوی مطلوب انتخاب فرمایید و در قدم بعد از آن موها را به خوبی و با دقت آب بکشید . زیرا باقی مانده ترکیبات شامپوها بستری برای تغذیه و رویش مخمر «پیتروسپوروم اوال» فراهم می کند .

کیست تخمدان

کیست تخمدان هم می‌تواند سبب به وجود آمدن آن شود که در‌این‌حالت‌ مشکل بخاطر نامتعادل بودن هورمون ها به‌وجود میاید . براین اساس اگر شک کردید که شوره سرتان ممکن است در اثر این مشکلات هورمونی باشد بهتر است با دکتر متخصص زنان مشورت نمائید .

استرس

استرس یکی از عوارض اصلی پیدایش شوره است . در واقع قادر است نشانه‌ای از نیاز شما به کسب آرامش بیشتر باشد . استرس می تواند هر دسته بیماری و وضعیت پوستی را تشدید نماید . استرس ساخت چربی را تشویق می‌نماید که به حضور مخمر و شوره سر بیشتر سبب ساز می شود . همینطور , استرس می تواند کار سیستم ایمنی بدن را مختل نماید و به شعله‌ور شدن مشکلات پوستی و شوره سر بیشتر سبب ساز شود .

 

استرس می تواند موجب یک چرخه خارش شود و بیمار هرچه بیشتر پوست خویش را خراش میدهد , شدت خارش هم بیشتر می شود . برای کاهش استرس می‌توانید تکنیک‌های تن‌آرامی را در برنامه روزمره خویش وارد نمائید . در همین راستا , شما میتوانید مواقعی نظیر یوگا , تکنیک‌های دم‌وبازدم عمیق و مدیتیشن را مورد علاقه قرار دهید .

 

پوست خشک

کم آب بودن پوست مطرح ترین دلیل به وجود آمدن شوره سر است . پوست کم آب شکننده تر است و خیلی زود آسیب می بیند بنابراین خیلی حیاتی است که به پوست سر رطوبت کافی رسد . در صورتی‌که پوست بی آبی دارید , برای مرطوب کردن آن هرزگاهی گیسو و سر را با روغن های منحصر و مطلوب ماساژ دهید یا این که از ماسک موی به کارگیری نمایید تا پوست سرتان سلامت و مرطوب باقی بماند . به کار گیری از شامپوهای مرطوب کننده یا این که قابل انعطاف کننده های ضد شوره هم فراوان اثر گذار خواهند بود .

شوره سر

التهاب پوست سر

یکی دیگر از عواملی که میزان شوره سر را ارتقاء میدهد , التهاب پوست سر می‌باشد , این نوع که‌این التهاب سبب می شود سلول های پوست سر سرعت بالا تر تقسیم شوند و پرورش نمایند و محیط مناسبی را برای رشد قارچ هایی که باعث شوره می‌شوند را فراهم آورند .

شوره ها معالجه نمی شوند ولی قابل کنترل میباشند .

متاسفانه درصورتی که مستعد  باشید , نمی توانید آنها‌را معالجه نمائید . هنوز معالجه قطعی برای این مسئله بوجود نیامده است ولی مواد غذایی دربردارنده چربی اشباع شده بالا و چربی های ترانس دار می‌توانند دلیلی برای شوره باشند چون چربی زیادی را تولید می نمایند .

در هر حال می توان با استعمال از مواد خوراکی مثل میوه ها و صیفیجات دربردارنده زینک و ویتامین های B , به کنترل این شوره ها کمک کرد و همچنین بایستی از پروبیوتیک ها به کار گیری نمایید که گروهی از باکتری های مفید می باشند و به بهبود پوست سر شما یاری می نمایند و از رشد بیشتراز حد مخمر ها و قارچ ها پرهیز خواهند کرد .

 

پیشگیری

– برای پیشگیری از این مشکل مورد ها زیر را امتحان کنید , این موارد شامل :

– استرس خویش را مدیریت فرمایید , استرس می‌تواند باعث شوره زدن سر و یا این که افزایش شدت آن شود .

– مصرف اسپری های گیسو و ژل را کاهش دهید , این ها میتوانند سبب چرب شدن پوست سر و مو شوند .

– رژیم غذایی سالمی داشته باشید , از روی , ویتامین های مجموعه ب و چربی های ضروری به کار گیری نمائید .

دیدگاهتان را بنویسید