آیا بستنی جایگزین خوبی برای لبنیات است؟

آیا بستنی جایگزین خوبی برای لبنیات است؟
شیر یکی مهم‌ترین آب میوه هایی است که بایستی از دوران کودکی تا بزرگسالی به صورت روزمره استفاده شود ولی بعضی اشخاص به دلیل مزه شیر و یا این که نفاخ یا این که ملین بودن آن , از مصرف شیر پرهیز می نمایند . این اشخاص غالبا بقیه موادلبنی مثل ماست , بستنی قیفی , کشک و …را جایگزین آن می نمایند . البته می بایست دانست عدم مصرف شیر موجب کوتاه قدی و پوسیدگی دندان در کودکی و پوکی استخوان در بزرگسالی می شود . در‌این مقاله در Niksalehi میتوانید بدانید آیا حقیقتا بستنی قیفی جایگزین شیر می‌باشد یا این که خیر؟

بستنی قیفی جایگزین شیر
بستنی قیفی در مجموعه لبنیات است یا این که دسرهای پرچرب؟

در صورتیکه شما نیز در قبال وسوسه میل کردن کیم آن نیز در روزهای داغ فصل تابستان نمی‌توانید پایداری فرمایید , ممکن است سوالهای اکثری برایتان مطرح ‌شود‌ .

از جمله آن که آیا کیم جایگزین شیر می شود و میزان اخذ کلسیم از بستنی قیفی چه میزان است‌؟ هر اسکوپ بستنی قیفی رنگی چه میزان کالری دارااست و آیا اضافه کردن تکه‌های کیک و بیسکویت و شکلات بدین بستنی‌ها به بالا بردن بها تغذیه‌ای آنان کمکی می‌کند؟

اضطراری است بدانید کیم به همراه حجمی از هوا تنظیم می‌گردد و میزان اخذ آن را به صورت حجمی ( لیوانی ) و خیر وزنی می‌سنجند . از بینش متخصص ها علم ها غذایی , دو زمینه در رابطه بستنی قیفی مطرح است . عده‌ای بستنی قیفی را در تیم دسرها و مواد پرچرب غیرضروری قرار میدهند و تعداد بیشتری از متخصص ها , آن را در مجموعه شیر و لبنیات تقسیم‌بندی می‌نمایند .

بستنی قیفی جایگزین شیر
بستنی قیفی
در مبحث این که آیا بستنی قیفی جایگزین شیر است , گروهی که بستنی قیفی را در تیم لبنیات قرار می دهند , نصف یک استکان بستنی قیفی را هم اندازه یک واحد لبنیات در حیث می گیرند که از حیث کالری با یک جام ماست یا این که شیر یا این که دو جام دوغ برابری می‌‌کند و می گویند یک و نیم جام بستنی قیفی بی آلایش سوای خامه و مغز آجیلی و افزودنی شکلاتی قادر است سه واحد نیاز روزمره شخص را به لبنیات تامین نماید , البته از لحاظ میزان کلسیم نصف جام کیم نمی‌تواند همچون یک استکان شیر یا این که ماست تامین‌کننده کلسیم روزمره باشد .

کالری اسکوپ‌های بستنی قیفی
یک اسکوپ کیم چه میزان کالری دارد؟ معمولا یک اسکوپ بستنی قیفی یخی که فاقد شیر و چربی است , به‌واسطه شکر مورد استعمال , نسبتاً ۱۲۰ کالری انرژی داراست , البته یک اسکوپ بستنی قیفی لبنی خامه‌ای دستکم دربردارنده ۱۴۵ کالری انرژی است که اما درصورتی که با خامه مازاد , سس شکلاتی و اشکال مغز گردو , پسته , فندق و میوه‌های نیمه‌خشک تزئین شود , کالری‌اش یک‌سری برابر خواهد شد . این دسرها به دلیل آن که زیاد شیرین میباشند , بعد از ارتقاء سرعت بالا قند خون و ترشح ناگهانی انسولین , منجر افت شدید قند خون می گردند و موجبات گرسنگی و ارتقاء اشتها را مهیا میکنند .

کیک بستنی‌ رنگی

میان بستنی‌های فله‌ای رنگی که همچون باکس قلم رنگی در بستنی‌فروشی‌های تراز شهر به دیده می‌خورند , حتما با انواعی که دربردارنده تکه‌های کوچک کیک , ویفر , بیسکویت یا این که شکلات باشد , مواجه شده‌اید . این افزودنی‌ها نه‌تنها باعث ارتقا قیمت تغذیه‌ای کیم نمیشود , بلکه به‌واسطه شکر , اسید چرب ترانس و روغن‌ هیدروژنه منجر ارتقا کالری هر اسکوپ بستنی قیفی می گردد و دو برابر یک اسکوپ بستنی قیفی معمولی به تن کالری میرساند .

همینطور بخوانید : تاثیرات نامطلوب تناول کردن بستنی قیفی بر روی کودکان!
بد نیست بدانید آیا بستنی قیفی جایگزین شیر می شود
هر نصف جام کیم ( اما فارغ از خامه و اشکال مغز و ژله ) , کالری ‌‌ای متساوی با یک استکان شیر دارااست .

یعنی در هر مورد در گروه‌ های غذایی , نصف یک جام بستنی قیفی مساوی یک واحد لبنیات در لحاظ گرفته می ‌شود و از نگاه کالری با یک استکان ماست یا این که دو استکان دوغ برابری می‌ نماید . در شرایطی که که از دید میزان کلسیم , نصف استکان بستنی قیفی در مقایسه با یک استکان شیر به مراتب کمتر بوده و به این ترتیب بستنی قیفی یک خوراکی پُرکالری‌ است که کلسیم متعددی ندارد .

زمانی ما نوپا کم‌ سن و سالی داریم خوب تر است اورا به طعم‌ های شور و شیرین عادت ندهیم و تا جای ممکن شکر و نمک را از غذای وی حذف کنیم . علت اینکه اکثری از خردسال ها مزه شیر را نمی ‌پسندند , این است که از سنین ذیل مامان به آن‌ها آب قند یا این که غذاهای شیرین متعددی داده است و سبب ساز شده بچه به مزه شیرین عادت نماید و در فیض مزه شیر را نپسندد .

برای این‌که بدانید آیا کیم جایگزین شیر می شود می بایست اعلام‌کرد در شرایطی که کودکی به هیچ عنوان شیر نمی ‌خورد , دادن نصف استکان کیم به‌ ویژه بستنی قیفی وانیلی می ‌تواند تا حدی نیازهای اورا برطرف نماید , ولی در هر حال می بایست این مسئله را پذیرش کرد که گرچه کالری نصف جام بستنی قیفی و یک جام شیر یکی است , البته از نگاه کلسیم و بقیه مواد پرخاصیت یکی نبوده و قابل مقایسه نیست .

آیا مصرف بستنی قیفی در کودک ها می‌تواند جایگزین لبنیات باشد؟
با این‌که کودک ها بعداز یک سالگی می ‌توانند هر غذایی را که بزرگسالان مصرف می‌ نمایند بخورند , ولی از آن جا که در سن رویش میباشند , خوبتر است تا جای ممکن غذاهایی را برای آن‌ها گزینش کنیم که موثر باشند و اما مغذی . مثلا تنقلاتی را به آنها بدهیم که صرفا تامین‌ کننده کالری نباشند چون در غیر این صورت بچه مبتلا سوء تغذیه می‌ شود .

کیم جایگزین شیر
بستنی قیفی
در هر حال بستنی قیفی میزان متعددی شکر و چربی داراست و کالری آن نیز بالا است . ترجیحا خوبتر است کیم جایگزین شیر نشود و به خردسال ها شیر بدهیم که هیچ افزودنی ندارد , کالری آن پایین‌ خیس است و مواد مفید بیشتری هم دارااست , البته درصورتی که کودکی از تناول کردن شیر امتناع می ‌کند , می ‌توان به وی کیم وانیلی یا این که چه بسا کاکائویی بخشید , البته دادن کیم ‌های میوه‌ ای و سنتی که اندازه شیر آن‌ها زیاد تحت است پیشنهاد نشده و نمی‌ توان آن‌ها را منبعی برای تامین کلسیم به اکانت آورد . به این ترتیب خانواده‌ ها بایستی در گزینش مواد غذایی تشکیل‌ دهنده ی رژیم خویش و فرزندان شان غایت اعتنا را داشته باشند . چون هر تعیین اشتباه خیر فقط فایده‌ای به همراه ندارد بلکه مسئله ‌ساز شکل‌ گیری عادتی خطا هم خواهد شد .

دیدگاهتان را بنویسید